02.03.2017. u 15:16 Novosti

U vremenu završetka krize, rasta gospodarstva i profita, radnici privatnog i javnog sektora poručuju: Vrijeme je za NAŠ oporavak – Hrvatska treba veće plaće i kvalitetna radna mjesta! Poruka je koju su na današnjoj konferenciji za novinare u Radničkom domu uputili Savez samostalnih sindikata Hrvatske i Matica hrvatskih sindikata, najavljujući prosvjedno obilježavanje Međunarodnog praznika rada u Slavonskom Brodu, kao središnju aktivnost zajedničke inicijative za veće plaće i kvalitetna radna mjesta.

Slavonija je, uz Dalmaciju i Liku, regija s najizraženijim problemima nezaposlenosti, niske stope aktivnosti, posebno mladih, te iseljavanja. Na Zavodu za zapošljavanje je registrirano više od 238.000 nezaposlenih, a od njih je 24 posto s područja Slavonije. U razdoblju od 2009. do 2015. godine iz Hrvatske se iselilo preko 111.000 ljudi, što se može usporediti s populacijom jednog Osijeka naglasio je predsjednik SSSH Mladen Novosel najavljujući prosvjedno obilježavanje Međunarodnog praznika rada u Slavoniji.

Podaci, naime, pokazuju kako se hrvatsko gospodarstvo oporavilo, BDP bilježi najveći rast u zadnjih devet godina, ali radnici godinama nisu vidjeli veće plaće.

“Cilj nam je imati zemlju s bogatim ljudima, a ne bogatu zemlju sa siromašnim ljudima i učinit ćemo sve kako bi okrenuli taj trend.”, rekao je Novosel obrazlažući razloge pokretanja inicijative.

Predsjednik Matice Vilim Ribić naglasio je kako je gospodarskom rastu pridonio radnik stoga radnik mora participirati i u plodovima tog rasta: “Plaće treba dizati kako bi ljudi vidjeli perspektivu i tada će se manje ljudi iseljavati”. Osvrnuo se na najavljenu kupnju eskadrila te se upitao što će nam eskadrile ako na teritoriju kojeg želimo obraniti nema ljudi. Svatko onaj koji sada zapostavlja rast plaća šteti narodni interesima i svaka politika koja će na tome inzistirati nije narodna politika, poručio je Ribić.

Konferenciji je prisustvovalo i dvoje mladih – stručna suradnica Matice Lucija Barjašić Špiler i predsjednik Sekcije mladih SSSH Ivan Juričević.

Lucija Barjašić Špiler osvrnula se na mjeru stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa – SOR. Kazala je kako je, unatoč nalazima evaluacija i mišljenju stručnjaka, ministar rada umjesto da je SOR ukinuo, još ga je i povećao omogučivši korištenje ove mjere za sve mlade koji izlaze iz srednjoškolskog obrazovanja i za sve u visokom obrazovanju. “Isto tako, umjesto da stimuliraju dualno obrazovanje, da stimuliraju pripravništvo, stimuliraju besplatan rad mladih ljudi s već stečenom kvalifikacijom” kazala je te dodala kako bi se na tržište rada trebalo ući kao pripravnik s nekih 70 posto plaće u odnosu na plaću svojeg kolege s godinom staža na istom radnom mjestu te da bi se na tom radnom mjestu radnik dalje trebao razvijati. Naglasila je kako se SOR-om ne snižava stopa nezaposlenosti jer ljudi koji su u mjeri stručnog osposobljavanja nisu zaposleni i nemaju prava koja imaju zaposleni, ali statistički izlaze iz nezaposlenih. “I onda država, kada dođe pred Europsku komisiju, kaže: Hrvatska odlično napreduje, mi snižavamo stopu nezaposlenosti, a zapravo cijelo vrijeme šuti  o tome da im se ne snižava stopa nezaposlenosti, već se radi o tehničkoj stvari” zaključila je Barjašić Špiler.

Ivan Juričević je podsjetio na podatke Europske komisije i Bečkog instituta kako su niske plaće, a potom i radni uvjeti glavni razlozi iseljavanja ljudi iz Hrvatske. Nezaposlenost je tek na trećem mjestu. Podsjetio je i na sve veću prekarizaciju radnih odnosa i sve učestaliju zloupotrebu rada na određeno vrijeme. Kazao je kako to osobito pogađa mlade: u 2015. više od 50 posto mladih radilo je na ugovorima na određeno vrijeme, a gotovo 90 posto novozaposlenih zapošljava se na ugovor na određeno vrijeme, iako Zakon o radu predviđa taj oblik ugovora samo kao izuzetak. Mladima je poseban problem nedostupnost kvalitetnog i financijski pristupačnog stanovanja. Sve razlozi za odlazak iz Hrvatske… “Smatramo kako je sada naše vrijeme, vrijeme za porast plaće, podizanje standarda mladih ljudi i da nam se pruži prilika za ostanak u Hrvatskoj, a ne da odlazimo van i gledamo kako Hrvatska propada.” poručio je predsjednik Sekcije mladih SSSH.

HRVATSKA TREBA VEĆE PLAĆE I KVALITETNA RADNA MJESTA

Audio zapis konferencije poslušajte u nastavku:

Tagovi | Lucija Barjašić Špiler | Međunarodni praznik rada | Mladen Novosel | prosvjed | Vilim Ribić