Vlada RH i sindikati javnih i državnih službi potpisali Memorandum o rastu plaća

16.06.2023. u 09:52 Novosti

foto: vlada.gov.hr

Vlada RH i sindikati javnih i državnih službi potpisali su 15. lipnja 2023. Memorandum o razumijevanju na temelju kojeg će od lipnja za 219.000 zaposlenika u državnim i javnim službama rasti plaće od 60 do 100 eura, najviše onima s najmanjim primanjima, a svi će dobiti i regres od 300 eura. Memorandum je privremeno rješenje dok na snagu ne stupi novi zakon o plaćama u javnoj i državnoj službi.

Odlukom o isplati privremenog dodatka na plaću državnim službenicima i namještenicima te službenicima i namještenicima u javnim službama određuje se isplata privremenog dodatka na plaću i to:

• u neto iznosu od 100 eura (bruto 163,62 eura) mjesečno, ako su raspoređeni na radna mjesta s koeficijentom u rasponu 0,631 – 1,110
  • u neto iznosu od 80 eura (bruto 130,89 eura) mjesečno, ako su raspoređeni na radna mjesta s koeficijentom u rasponu 1,111 – 1,529
  • u neto iznosu od 60 eura (bruto 98,17 eura) mjesečno, ako su raspoređeni na radna mjesta s koeficijentom u rasponu 1,530 – 1,867

Odluka se primjenjuje za plaću u lipnju, koja će biti isplaćena u srpnju.

Nakon potpisivanja Memoranduma u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici, predsjednica Matice hrvatskih sindikata i Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem izjavila je da je ovaj dogovor Vlade i sindikata pravni temelj za sustavno povećanje plaće, odnosno za izradu novih koeficijenata sukladno donošenju novog zakona o plaćama. “Dosadašnjim unapređenjem socijalnog dijaloga mi kao sindikati imamo utjecaj na donošenje uredbe o koeficijentima, iako je sukladno zakonu to autonomno pravo isključivo Vlade RH. Ovo privremeno rješenje postat će trajno kroz buduće koeficijente i uredbe. Isto tako Memorandum je pravno uporište za isplatu regresa za sve zaposlenike. Ovo je samo korak u nizu naših razgovora i socijalnog partnerstva, rekla je Šprem, dodajući da ih uskoro očekuju pregovori o Temeljnom kolektivnom ugovoru i osnovici plaće.

Tagovi | javne i državne službe | Memorandum o razumijevanju | privremeni dodatak na plaću | regres | Sanja Šprem