U štrajku 85% zaposlenih u srednjim i 89,24% zaposlenih u osnovnim školama

10.10.2019. u 15:19 Novosti

Prvog dana štrajka u osnovnim i srednjim školama, 9. listopada 2019., novinarima su se obratili predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem i predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec objavivši rezultate odaziva u štrajk pristigle do podneva.

„Brojke pokazuju da ljudi razumiju zašto su u štrajku i kakvu su ponudu Vlade sindikati odbili, ako premijer to već ne razumije“ rekao je Mihalinec potkrjepljujući to podatkom od 85% svih zaposlenih u srednjim školama diljem Hrvatske, članova sindikata i nečlanova, koji danas štrajkaju. „Uloženo je u zgrade, žice, pametne ploče, ali ne i u ljude“, rekao je Mihalinec nadovezujući se na premijerove riječi da je u školstvo već puno uloženo te naglasio: „Sada je vrijeme za ljude. Ljudi rade za budućnost naše domovine i žele potvrdu svoje vrijednosti!“

Objasnio je zašto su se sindikati odlučili na cirkularni štrajk; „Mi smo ovo zamislili kao stalni pritisak i izraz nezadovoljstva u sustavu obrazovanja, a na način da učinimo najmanju štetu onima koji su najmanje krivi, a to su učenici. Jedan ciklus štrajka trajat će 10 dana. Učenici u tih 10 dana neće imati nastavu dva dana. Dakle, oni neće imati neprocjenjivu štetu koju neće moći nastaviti. Dapače, imat će zoran prikaz građanskog odgoja i kako se građani trebaju brinuti za sebe“ zaključio je Mihalinec.

Cirkularnim štrajkom pritisak se vrši jedino prema Vladi koja se rezultatima odaziva zaposlenika može jako zabrinuti, nadovezala se Šprem iznijevši podatke za osnovne škole. „U osnovnim školama, trenutačni postotak  odaziva na štrajk je – 89,24%. Najmanji odaziv bio je u jednoj županiji s postotkom od 77,07%, a najveći u jednoj županiji s postotkom od 99,28%“, kazala je Šprem te demantirala glasine o loše organiziranom štrajku podatkom o stopostotnom odazivu sindikalnih podružnica štrajku. Posebno je zahvalila roditeljima koji nisu poslali djecu u školu i učenicima od kojih dobivaju svakodnevnu podršku. Najavila je kako će se u petak 11. listopada štrajkati u školama u Splitsko-dalmatinskoj, Dubrovačko-neretvanskoj, Varaždinskoj i Međimurskoj županiji.

Već godinu dana sindikati od Vlade traže korekciju koeficijenata, za što su dobili i podršku ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak, nakon što su joj na više sastanaka predstavili analize Uredbi o koeficijentima za plaće unazad 10 godina prema kojima je vidljivo kako je VSS u školama najpotplaćeniji VSS u sustavu javnih službi. Da je bilo sluha za ove zahtjeve, od kojih sindikati ne mogu odustati, ne bi se ulazilo u štrajk sada u zamahu kurikularne reforme, zaključili su Šprem i Mihalinec te poručili premijeru da su otvoreni za sastanak, a ukoliko se on ne želi sastati s njima, bit će zadovoljni i ako im pošalje Uredbu o koeficijentima s prepisanim sindikalnim zahtjevima.

Tagovi | Branimir Mihalinec | koeficijenti za plaće | Sanja Šprem | škole | štrajk