Termin pregovora o osnovici za plaće otkazan pa sastanak najavljen za ponedjeljak, 24. rujna 2018.

20.09.2018. u 15:34 Novosti

Sastanak pregovaračkih odbora Vlade RH i sindikata javnih službi koji je bio najavljen za utorak, 18. rujna 2018. otkazan je radi neodgodivih obveza ministra Marka Pavića te je zakazan za ponedjeljak, 24. rujna 2018. godine s početkom u 14 sati.

Sindikati javnih službi s nestrpljenjem očekuju sastanak idući tjedan kada bi strana Vlade trebala dati konkretan prijedlog za povećanje osnovice za plaće u javnim službama. Sindikati su na zadnjem sastanku upravo na tome inzistirali. Plaće zaposlenih u javnim službama su od 2010. godine ili rasle sporije ili padale brže od ostalih plaća u zemlji te stoga, zaposlenici u javnim službama s pravom očekuju ozbiljan prijedlog Vlade za poboljšanje njihovog standarda. Koliko su ovoj Vladi zaposlenici u javnim službama bitni biti će vidljivo iz njihovog prijedloga za povećanje plaće. Ako pred sindikate dođu s mrvicama koje u Državnom proračunu ostanu nakon što se svi drugi namire, biti će jasno da su i prioriteti ove Vlade opet negdje drugdje.

U međuvremenu, Vlada je izašla sa prijedlogom Mirovinske reforme kojom se namjerava ubrzati podizanje dobi za odlazak u starosnu mirovinu sa 67 godina, povećati penalizaciju prijevremenih starosnih mirovina te pooštriti kriterije za ostvarivanje prava na starosnu mirovinu radnika s preko 40 godina radnog staža. Takva reforma izrazito ide na štetu i radnika i umirovljenika te su sindikalne središnjice prekinule dijalog s Ministarstvom rada i mirovinskog sustava po tom pitanju i  započele s organizacijom prosvjednih aktivnosti u cilju sprječavanja provođenja iste.

TAJNIŠTVO MATICE HRVATSKIH SINDIKATA

Tagovi | Marko Pavić | osnovica za plaće | pregovori | Vlada RH