Suprotno izjavama Vlade RH plaće korisnika Državnog proračuna u 2018. neće rasti

03.11.2017. u 16:31 Novosti

Matica hrvatskih sindikata održala je konferenciju za medije na kojoj su se predsjednik Vilim Ribić i makroekonomist Sindikata znanosti Matija Kroflin osvrnuli na Državni proračun za 2018. godinu te poručili kako Vlada RH obmanjuje javnost izjavama o rastu plaća javnih i državnih službenika u idućoj godini.

Matija Kroflin rekao je kako plaće zapravo neće iduće godine porasti niti jedne kune jer su prema podacima iz proračuna zamrznute. Objasnio je kako je Vlada ove godine umjesto da poveća osnovicu u siječnju za 6 posto kao što je bilo ugovoreno, to povećanje razlomila na tri puta po 2 posto što u prosjeku predstavlja uvećanje sredstava za plaće za 3 posto u 2017. godini. Iduće godine je u proračunu potrebno osigurati i sredstva za tih dodatnih 3 posto, ali to ne znači povećanje plaće u 2018., već je to samo fiskalni efekt povećanja plaća iz ove godine, tako da je izjava da iduće godine slijedi rast plaća čista manipulacija, kazao je Kroflin.

U proračunu je vidljiv rast rashoda za zaposlene u 2018. u iznosu od 1,4 milijarde kuna. Trošak povećanja osnovice na godišnjoj razini iznosi 1,6 milijardi kuna od kojih je u 2017. alocirano oko 800 milijuna kuna, dok bi ostalih 800 milijuna ulazilo u 1,4 milijarde kuna za 2018. godinu. Od preostalih 600 milijuna, 300 milijuna otpada na povećanje plaća onima koji rade na EU fondovima, a preostalih 300 milijuna je efekt lošeg planiranja Vlade u prošloj godini jer je podcijenila ukupnu razinu rashoda za zaposlene koju treba isplatiti, što se vidi u rebalansu proračuna za 2017. godinu. Znači, od ukupnih 1,4 milijarde ostaje samo 800 milijuna kuna koje predstavljaju fiskalni efekt povećanja osnovice u 2017. godini, pojasnio je Kroflin.

Što se tiče proračuna, Vlada je pokazala da nema ideje kako održati rast iznad razine od 3 posto što je najslabiji rast u skupini svih tranzicijskih zemalja te nas ni takav ne može činiti zadovoljnima. U proračunu izdvajanja za obranu rastu duplo brže od izdvajanja za socijalnu zaštitu, zdravstvo ili znanost i obrazovanje koji bi mogli pokrenuti gospodarstvo. Kroflin je zaključio je kako su prioriteti vidljivo krivi te s takvim prioritetima Vlada niti ne može očekivati rast.

Vilim Ribić zapitao se je li moguće da 250.000 ljudi ne zaslužuje povećanje plaća kad BDP raste, kad plaće povećavaju sve ostale zemlje i kad MMF govori da ih je nužno povećavati. Ljudi nisu smisao Vladine politike, već su im smisao firme i političke elite, što je vidljivo i iz dva susreta premijera s predstavnicima Hrvatske udruge poslodavaca, dok za predstavnike radnika premijer još nije našao vremena.

Uništen je državni aparat; Hrvatsku nema tko zastupati pred međunarodnim sudovima, ne iskorištavaju se sredstva iz EU fondova, a najkvalitetniji ljudi iz državnog aparata su otišli van iz zemlje i nema tko služiti narodu. Deficit je sveden na nulu, ali s druge stane su umirovljenici u teškom siromaštvu i prevareni ljudi koji rade u bolnicama i školama, vatrogasci, vojnici koji su podcijenjeni i zapostavljeni. Deficit je uspješno pod kontrolom, ali nema rasta i perspektive, dok se sindikatima čini da bi ljudi trebali biti u prvom planu i da bi deficit mogao biti veći kako bi se njih spasilo, poručio je Ribić.

Dodao je kako su tijela sindikata već izglasala odluke o štrajku  i da će sindikati javnih službi s predstavnicima Vlade pregovarati za Temeljni kolektivni ugovor još jedno sedam dana, posebice o prijevozu i osnovici, prije mogućih pokretanja sindikalnih akcija.

Pogledajte snimku konferencije:

Tagovi | državni proračun | plaće u javnom sektoru | Vilim Ribić