Sindikati javnih službi neće dozvoliti Vladi izmotavanje od Sporazuma o osnovici za plaće

07.12.2016. u 16:29 Novosti

Sindikati javnih službi, 7. prosinca 2016. održali su zajedničku konferenciju za medije nakon pregovaračkog sastanka održanog dan ranije s predstavnicima Vlade o realizaciji Dodatka Sporazuma o osnovici za plaće u javnim službama.

Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, g. Branimir Mihalinec ironično je kazao kako Vlada još uvijek nije konzultirala dovoljno stručnjaka radnog prava kako bi donijela konačni stav o pravnoj valjanosti Sporazuma. Unatoč preispitivanju ponudila je povećanje osnovice za plaće u javnim službama od 1. siječnja 2017. za 2% te od 1. prosinca 2017. za još 2%. Kao kompenzacijsku mjeru za dug iz 2016. Vlada je ponudila dvokratnu isplatu ukupne mase od 200 milijuna kuna; 100 milijuna u siječnju 2017. i 100 milijuna u siječnju 2018. Radi dočaravanja visine Vladine ponude Mihalinec je podsjetio kako dug prema javnim službenicima samo za porast osnovice od 6% iznosi 1,4 milijardi kuna. Naglasio je kako su Dodatak Sporazumu pravni stručnjaci sindikata detaljno analizirali i smatraju ga valjanim dokumentom stoga sindikati inzistiraju na njegovoj provedbi, a Vladina ponuda im je neprihvatljiva. Sindikati su prvotno ponudili svoje rješenje; povećanje osnovice od 1. siječnja 2017. za 6% te povratak duga prosječno 6% mjesečno za 2016. godinu. Međutim tijekom pregovora, obzirom na visinu ukupnog iznosa Sporazuma, sindikati su izrazili spremnost na pomicanje rokova te da se povećanje osnovice od 6% razlomi na po 3% od 1. siječnja, odnosno od 1. srpnja 2017. godine čime bi se ispravilo otimanje osnovice iz 2009. godine. Promislili su i o veličini duga nastalog u 2016. i spremni su u slučaju da Vlada prihvati traženo povećanje osnovice u 2017. predložiti članovima nagodbu za dug iz 2016. u visini od prosječno 3% mjesečnog povećanja osnovice, tj. jednokratnu isplatu duga u visini 36% mjesečne plaće. Na ovakvu nagodbu i ne podnošenje tužbi sindikati bi pristali jedino u slučaju povećanja osnovice za ukupno 6% u 2017. te sporazuma o politici plaća u 2018., ’19. i ’20. godini u kojima treba dostići pravednu cijenu rada u javnim službama i početi s pristupom konvergencije, odnosno dostizanja visine prosječne plaće u privredi, rezimirao je Mihalinec. Pregovori se nastavljaju u petak, a sindikati su pozvali i premijera da se uključi te da zajedno nađu najbolje kompromisno rješenje i za zaposlene u javnim službama i za Republiku Hrvatsku.

Predsjednik Velikog Vijeća Sindikata znanosti g. Vilim Ribić rekao je kako je preispitivanje pravne valjanosti dokumenta koji niti jedna Vlada do sada nije dovodila u pitanje krik očajnika koji žele pronaći formulu za izbjegavanje moralne, ljudske, poslodavačke i državne obveze prema 250.000 ljudi i njihovih obitelji, odnosno prema oko 750.000 građana. „Živimo u zemlji apsurda, u mračnom vilajetu koji se zove Republika Hrvatska, u kojemu ništa ne funkcionira i ne ispunjava svoju misiju“, kazao je Ribić te se zapitao kako je moguće da se Vlada usudi preispitivati pravnu valjanost dokumenta nakon što su Vlade RH sedam godina potpisivale njegove izmjene i dopune, a sindikati odgađali zahtjeve za povećanjem plaća radi teške depresije i krize ekonomije ove zemlje. Poznavanjem hrvatskih sudova te da se presude donose po političkom momentu, sindikati bi u slučaju tužbi mogli svašta očekivati. Zadnja nada im je Europski sud te će se sindikati držati istine, a to je da je Sporazum pravno neupitan i da će se za njega tući i na sudovima i na ulici i u štrajku. Naglasio je kako su sindikati razumni i ne traže ono što sporazum može potencijalno nositi te radi neočekivanih zbivanja traže realno. Priroda Sporazuma je pretpostavljala da će se 2010. i 2011. izaći iz krize te u vrijeme potpisivanja Sporazuma nitko nije očekivao da će Milanovićeva vlada biti toliko „uspješna“ pa će pad BDP-a trajati 12 kvartala. Radi tolikog dugog pada stvorila se velika diskrepancija u prostoru i sada taj sporazum u svoj punini nije održiv. „Sindikati to znaju i spremni su na dogovor, ali dio toga je održiv: 6% ste obećali, potpisali i ugovorili i nema izmotavanja gospodo, rad ljudi vrijedi i on mora biti adekvatno plaćen.“ zaključio je Ribić.

Snimku cijele konferencije za medije poslušajte na donjoj poveznici:

http://www.nsz.hr/datoteke/15-16/Konferencija_ sindikata_javnih službi_7_12_2016

Tagovi | Branimir Mihalinec | konferencija za medije | pregovori | Sporazum o osnovici | Vilim Ribić