Sindikalni prosvjednici Vladi poručili: Ne odustajemo!

06.11.2019. u 16:27 Novosti

Sindikalni prosvjed na Markovu trgu sa zahtjevom za povećanjem koeficijenata zaposlenima u obrazovanju započeo je u podne, dok je skoro pet tisuća okupljenih skandiralo Vladi: “6,11”, “Mi vas se ne bojimo” i “Dolje Vlada”. Sindikalni čelnici na prosvjedu nosili su navijačke majice uz poruku da “predstavljaju najuspješniju reprezentaciju Hrvatske, koja stvara i obrazuje mlade naraštaje u školskim klupama”.

(HRT) S transparentima, glazbom i zviždaljkama prosvjednci su ispod Vladinih prozora došli još jedanput zahtijevati povećanje koeficijenata za 6,11 posto, što Vlada odbija nudeći im povećanje osnovice u idućoj godini za 6,12 posto, prema modelu 2+2+2 posto te eventualno još 2 posto povećanja koeficijenata, ako se do kraja lipnja ne dovrši uređivanje sustava koeficijenata u javnim službama.

U podne su se prosvjednicima na Markovu trgu obratili čelnici triju sindikata obrazovanja Branimir MihalinecSanja Šprem i Igor Radeka, kao i Branimir Štrukelj, glavni tajnik Sindikata odgoja i obrazovanja Slovenije i potpredsjednik Europske konfederacije sindikata, koji je organizatorima prosvjeda važan kao znak snažne međunarodne potpore jer Europska konfederacije sindikata okuplja više od 11 milijuna članova iz 48 zemalja.

Branimir Mihalinec poručio je da neće odustati od štrajka i prosvjeda dok ne isprave nepravdu prema zaposlenima u obrazovanju.

– Bez vas ova naša domovina nema nikakve šanse, poručio je Mihalinec prosvjednicima. Poručujemo premijeru Andreju Plenkoviću – nemojte dovoditi u pitanje budućnost! Premijeru, nemojte dozvoliti da Hrvatske neće biti. Sedamnaest dana ignorirali su vas, sedamnaest dana su šutjeli, tek osamnaesti dan počeli su pregovori, kao da nas nije niti bilo, dodao je Mihalinec.

– Prave se da ne znaju naše zahtjeve, čude se zašto smo u štrajku, je l’ vi znate razlog? Da ponovimo, neka čuje, želimo ispraviti nepravdu prema zaposlenima u odgoju i obrazovanju, gdje plaće zaostaju u plaćama u javnim službama, rekao je Mihalinec. 6,11, to je poruka Vladi, rekao je Mihalinec dok su isti broj prosvjednici skandirali na Markovu trgu.

Premijeru Plenkoviću poručio je – ako ispunite naše zahtjeve, vi ste pobijedili. Ako ih ne ispunite, bit ćete gubitnik. Nemojte biti gubitnik, svijet voli pobjednike, rekao je Mihalinec.

Prosvjednicima se obratio i glavni tajnik slovenskog Sindikata odgoja i obrazovanja i potpredsjednik Europskog povjerenstva sindikata obrazovanja Branimir Štrukelj poručivši hrvatskim kolegama da ustraju u naporima za povećanjem plaća.

– Ustrajte dragi prijatelji, u pravu ste i to vam pripada, kazao je.  Vi ne štrajkate zato što bi htjeli nešto posebno za sebe, već da se izjednačite sa drugima, dodao je slovenski sindikalac.

U jednom trenutku s prozora zgrade Hrvatskog sabora pokazan je papir s natpisom “Podrška”, koji su držali zastupnici Mosta Miro Bulj i Marko Sladoljev, na što su prosvjednici oduševljeno skandirali.

Dvadesetak autobusa iskrcalo prosvjednike ispred HNK

Prosvjednici su pristigli iz svih dijelova Hrvatske, a dvadesetak autobusa iskrcalo ih je ispred Hrvatskog narodnog kazališta i pritom nakratko usporilo promet. Nose transparente na kojima piše “Ne napredovati znači nazadovati”, “Kol’ko para, takav transparent”, “Mi stvaramo, vi trošite” i opremljeni su zastavama, kapama, kabanicama i zviždaljkama.

Povorku, koja se okupila pred Hrvatskim narodnim kazalištem, na prosvjednom hodu pod geslom “6. 11. za 6,11 posto” kroz Frankopansku i Mesničku ulicu, te Strossmayerovim stubama do Trga sv. Marka, predovodili su čelnici triju sindikata obrazovanja Branimir MihalinecSanja Šprem i Igor Radeka, kao i Branimir Štrukelj, glavni tajnik Sindikata odgoja i obrazovanja Slovenije i potpredsjednik Europske konfederacije sindikata.

U štrajku sve škole, a pridružili su im se i fakulteti

Danas su u štrajku sve osnovne i srednje škole u Hrvatskoj, a pridružili su im se i fakulteti, referade i stručne službe.

U utorak su prosvjetni sindikati održali konzultacije u Ministarstvu znanosti i obrazovanja s ministricom Blaženkom Divjak i ministrom rada i mirovinskog sustava Josipom Aladrovićem.

Konačna ponuda Vlade sindikatima u štrajku očekuje se sljedeći ponedjeljak, kazao je tom prigodom čelnik sindikata  Branimir Mihalinec. Ministrica Divjak sastanak je ocijenila konstruktivnim te je najavila da će Vlada ponudu sindikatima predstaviti sljedeći ponedjeljak, 11. studenog.

Vlada i školski sindikati jučer su nastavili su pregovore, no za sada nijedna strana ne odustaje od svojih stajališta. Ipak, zajedničko im je da žele da se što prije postigne dogovor. Sindikati su definirali svoje pozicije, a Vlada bi, prema izjavama sindikalista, do idućeg ponedjeljka trebala konačno definirati neku svoju poziciju.

– I Vlada i školski sindikati žele riješiti ovaj problem, na zadovoljstvo svih. Ne odustajemo od zahtjeva, ali dopustite da u razgovorima i pregovorima dođemo do konačnog rješenja, izjavio je nakon jučerašnjeg sastanka Branimir Mihalinec iz Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske. Nije želio govoriti o sadržaju Vladine ponude, no izrazio je nadu da će ona svoju konačnu ponudu sindikatima predstaviti idući u ponedjeljak.

Foto galerija prosvjeda:

Tagovi | Branimir Mihalinec | Branimir Štrukelj | fakulteti | Igor Radeka | prosvjed | Sanja Šprem | štrajk | učitelji i nastavnici