Sindikalne središnjice odbile poziv na sastanak s ministrom rada i mirovinskoga sustava Aladrovićem

14.08.2019. u 21:47 Novosti

Sindikalne središnjice – Savez samostalnih sindikata Hrvatske, Nezavisni hrvatski sindikati i Matica hrvatskih sindikata neće se odazvati pozivu ministra rada i mirovinskog sustava Josipa Aladrovića na sastanak zakazan za 22. kolovoza radi „daljnjeg razvoja socijalnog dijaloga, međusobne suradnje i partnerstva“.

Sve dok Hrvatski sabor ne donese odluku o raspisivanju referenduma temeljem inicijative 67 je previše, upitna je opredijeljenost Vlade RH za stvarni socijalni dijalog kroz koji bi, u suradnji s oba socijalna partnera, utvrđivala i provodila politike i mjere za održivi razvoj Hrvatske.

Naime, socijalni dijalog posljednjih godina svodi se na formu bez sadržaja, a stanje je dodatno zaoštreno 2018. godine oblikovanjem mirovinske reforme bez sindikata. Zbog toga se i pristupilo prikupljanju potpisa radi raspisivanja referenduma  o promjenama uvjeta za mirovinu. Bio je to razlog nepotpisivanja novog Sporazuma o osnivanju GSV-a, a Vladina protureferendumska kampanja za posljedicu je imala zahtjev sindikalnih središnjica za ostavkom, a potom i razrješenjem dužnosti, sada već bivšeg ministra rada, te raskidanje starog Sporazuma o osnivanju GSV-a.

Iz ovoga je vidljivo kako se formalno istupanje reprezentativnih sindikalnih središnjica iz, ionako nefunkcionirajućeg socijalnog dijaloga, nije dogodilo preko noći pa se preko noći ne može ni obnoviti.

Tagovi | GSV | Inicijativa 67 je previše | Matica hrvatskih sindikata | Nezavisni hrvatski sindikati | referendum o mirovinskoj reformi | Savez samostalnih sindikata Hrvatske | socijalni dijalog