Sindikati od Vlade očekuju popravak uredbi o koeficijentima za plaće

27.11.2024. u 11:52 Novosti

Vijeće za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća u državnoj i javnoj službi osnovano je temeljem Zakona o plaćama u državnoj službi i javnim službama, a svrha mu je pratiti sustav plaća, analizirati konkurentnost plaća u državnoj službi i javnim službama u odnosu na realni sektor, pratiti financijsku održivost sustava plaća, osigurati primjenu načela jednakosti plaća i vrednovanja radnih mjesta, davati mišljenje na prijedloge uredbi sukladno Zakonu te u okviru svojeg djelokruga predlagati Vladi promjene u sustavu plaća.

U Vijeće su imenovani predstavnici Ureda predsjednika Vlade, Ministarstva pravosuđa i uprave, Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Ministarstva financija, Ministarstva zdravstva, Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva kulture, Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva vanjskih poslova, Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine te predstavnici iz svake sindikalne središnjice. Maticu hrvatskih sindikata u Vijeću zastupa predsjednica Sanja Šprem.

U utorak 26. studenog 2024. Vijeće je održalo sjednicu na kojoj su otvoreni pristigli zahtjevi za izmjenom koeficijenta donesenih za više od 240 tisuća zaposlenika u državnoj i javnim službama kroz Vladinu reformu plaća i donesene uredbe u veljači ove godine.

Zaprimljeno je 46 zahtjeva za izmjenom koeficijenata, 20 je stiglo iz javnih službi, a 26 iz državnih, potvrdila je Sanja Šprem. Pristigli su od službenika u ministarstvima, liječnika, patronažnih i medicinskih sestara, učitelja i asistenata do daktilografa, vozača, tajnica, arhivista, voditelja pododsjeka ili područnog odsjeka, specijalista, čuvara porti, kontrolora, radnih instruktora, distributera hrane… Od ukupnog broja zahtjeva, njih devet zaprimljeno je od sindikata (tri iz sindikata državne službe i šest iz sindikata javnih službi). Ostatak se odnosi na pojedinačne zahtjeve zaposlenika ili službenika, odnosno njihovih institucija, odjela, odsjeka pa i odvjetničkih ureda angažiranih u ime zaposlenika.

Riječ je o prvim pristiglim zahtjevima za korekcijom uredbe, čije stihijsko donošenje – upozoravali su iz sindikata prije deset mjeseci – nije dobro odrađeno te ne oslikava moto Vlade “ista plaća za isti rad”. Za svoju su tezu sindikalni predstavnici sada dobili i potvrdu te očekuju od Vlade popravak uredbe. S obzirom na velik broj primjedbi iz pojedinih sustava poput zdravstva, obrazovanja i znanosti, bit će zanimljivo pratiti daljnji tijek obrade zahtjeva.

Naime, prema objašnjenju predsjednice Matice, ovo su tek prvi zahtjevi i može se očekivati da će se Vijeću obratiti i drugi sindikati s primjedbama na koeficijente.

Procedura je takva da Vijeće sada “spušta” zahtjeve na ministarstva koja bi u roku od dva mjeseca trebala procijeniti njihovu opravdanost i izračunati financijsku težinu. Nakon toga zahtjevi se vraćaju Vijeću, kaže Šprem, uz potvrdu da se na Vijeću vodila rasprava i o tomu kako svrha tog tijela nije da bude zatrpano pojedinačnim primjedbama ili onim odvjetničkim.

– To se mora regulirati kroz sindikate, a ne tako da svaki zaposlenik u javnim ili državnoj službi ima mogućnost samostalnog zahtjeva za korekcijom. Ako nas zatrpaju, nećemo moći kvalitetno raditi – kaže članica Vijeća. Dodaje kako su pritom disperzirane i adrese na koje su slani zahtjevi – pristizali su u ministarstva, uprave, sindikate ili njihove saveze.

– Pitanje je koliko će Vijeće biti operativno bude li obrađivalo i pojedinačne zahtjeve – komentirao je predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Darije Hanzalek.

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Mladen Novosel primijetio je veliko nezadovoljstvo zaposlenika u više sektora, no, kako dodaje, “činjenica je da kada radite promjenu sistematizacije na razini trgovačkog društva s 50-ak ljudi, imate 50 različitih interesa, a ovdje je riječ o gotovo 250 tisuća različitih interesa”.

– Teško je zadovoljiti sve kada se uzmu u obzir uvjeti rada i složenost poslova. To je teško objektivno svrstati jer svako radno mjesto ima svoju težinu – kaže Novosel, prema čijem mišljenju samo Vijeće ne može riješiti priču s anomalijama, kojih je, očito, previše. – Nemoguće je to riješiti na razini jednog vijeća, no činjenica jest da prethodni posao oko uredbe nije dobro odrađen i treba ga popraviti – kaže.

Prema riječima Sanje Šprem, Vijeće nije tijelo na temelju čijeg će se mišljenja uredbe mijenjati svakih mjesec dana i toga ljudi moraju biti svjesni jer o izmjeni koeficijenata u konačnici odlučuje Vlada na prijedlog Vijeća. – Kojom će dinamikom promjene ići, to mi ne znamo. Nužno je da Vijeće kontinuirano radi, razmatra pristigle zahtjeve za korekcijom i isto pravovremeno upućuje prema Vladi – zaključuje Šprem.

Na sjednici su donesene dopune Poslovnika o radu po kojima će se definirati način pripreme zahtjeva za izmjenu uredbe koja utvrđuje radna mjesta i koeficijente za obračun plaća. Vijeće, koje je savjetodavno tijelo Vlade, također je odlučilo da će svi pristigli zahtjevi za izmjene i dopune koeficijenata za obračun plaća biti dostavljeni na mišljenje mjerodavnim državnim tijelima.

– U cilju daljnjeg unaprjeđenja sustava plaća u državnoj službi i javnim službama Vijeće će nastaviti dijalog sa sindikatima, poručili su iz Ministarstva.

Izvori: Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije i Jutarnji list

Tagovi | koeficijenti za plaće | Sanja Šprem | Vijeće za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća u državnoj i javnoj službi