Prosvjed Sindikata hrvatskih učitelja – Socijalni dijalog, a ne monolog!

02.03.2018. u 11:29 Novosti

U četvrtak 1. ožujka 2018. u Zagrebu održan je prosvjed Sindikata hrvatskih učitelja ispred zgrade Ministarstva znanosti i obrazovanja. Znatan broj članova koji se okupio na prosvjedu zahtijevao je hitan nastavak pregovora za granski kolektivni ugovor te zaštitu i unapređenje prava.

Podsjetimo manipuliranjem u pregovorima o kolektivnom ugovoru za zaposlenike u sustavu osnovnih škola došlo je do odgode, odnosno zastoja pregovora od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja te su tako dovedena u pitanje prava osnovnoškolskih učitelja i ugrožen daljnji proces pregovaranja.

Prilikom svog obraćanja predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem istaknula je zahtjeve i poručila: “ Vlada jednostranom odlukom donosi odluku o primjeni materijalnih prava, ali kolektivni ugovor nisu samo materijalna prava. Tražimo nastavak kvalitetnih pregovora, ugovaranje boljih materijalnih prava obzirom na rast BDP-a i veću zaštitu zaposlenika u sustavu osnovnih škola – što se isključivo može kolektivnim ugovorom.”

Ana Tuškan iz SHU poručila je okupljenima: “Bez nas nema obrazovanja, a bez obrazovanja nema budućnosti zemlje.”

Prosvjedu se naposljetku priključila i ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak koja je poručila kako vjeruje da će kolektivni ugovor biti potpisan u roku dva do tri tjedna.

Iz Sindikata hrvatskih učitelja u slučaju usporavanja i odugovlačenja procesa pregovora od strane ministarstva, a čime bi se ugrozilo zaposlenike u osnovnim školama te ih dovelo u pravnu nesigurnost, najavljuju se daljnje industrijske akcije.

Dio atmosfere sa prosvjeda prenosimo u fotogaleriji: