Nakon ovog štrajka u školstvu Hrvatska više nikada neće biti ista

06.12.2019. u 16:18 Novosti

(Dnevnik.hr) Predsjednik NSZSŠH-a Branimir Mihalinec i predsjednica SHU-a Sanja Šprem, održali su, kako je Mihalinec rekao, završnu konferenciju za medije nakon potpisivanja Temeljnog kolektivnog ugovora s Vladom kojim je prekinut štrajk u školama.

”Točno godinu nakon objave borbe za povećanje koeficijenata Vlada je pristala povećati koeficijente, i to učiteljima, nastavnicima, svima koji rade u sustavu obrazovanja te tajnicama, računovođama”, rekao je na početku Mihalinec.

Kazao je da je prije godinu dana sa Sanjom Šprem složio plan borbe za povećanje koeficijenata, koji su nekoliko mjeseci kasnije predstavili ministrici Blaženki Divjak. ”Ona to očito nije uspjela. U lipnju smo najavili da ćemo krenuti u borbu, no nije bilo odgovora. 5. rujna održan je prosvjed na Markovu trgu. Premijer Plenković nas je primio, ali nije bilo mirenja. 10. listopada počeo je štrajk, cirkularni. Prvi takav u Hrvatskoj. Tek nakon 7 dana ljudi su shvatili što se događa. Nakon mjesec dana, tek nakon frontalnog štrajka, počeli su ozbiljniji pregovori”, ukratko je prepričao Mihalinec tijek štrajka.

”Svi ciljevi koji su bili pred nama postignuti su, zahtjevi su ispunjeni. Jedino je kompromis da je ispunjenje u tri koraka umjesto u dva”, kazao je Branimir Mihalinec. ”Nakon ove borbe Hrvatska više nikada neće biti ista. Do sada su učitelji bili uhljebi, a sada su građanima, nakon njihove djece, najvažniji u društvu”, poručio je čelnik Sindikata.

Otkrio tko ”nije dobio ništa”

Mihalinec je medijima prikazao tablicu u kojoj je navedeno ”tko sve nije dobio ništa”, odnosno koliko su povećane plaće onima koji tvrde da su ih sindikati izdali.

Izračun povećanja plaća nenastavnog osoblja

“Za spremačicu smo izborili 418 kuna veću plaću, 442 kune za kuhara, vozača – koji nije dobio ništa, jer smo ga izdali. Referent je dobio 483 kune, govorili su da smo ga izdali… 526 kuna dobit će voditelj računovodstva. Tajnici i računovođe, to su oni koji su dobili najveće povećanje, ali nisu dobili ništa jer su izdani… “, rekao je Mihalinec.

Zahvalio je zaposlenicima sindikata koji su zajedno s njim izborili povećanje koeficijenata. Nazvao ih je ”moćnom gomilicom” i poručio da su to ”ljudi s kojima možeš na kraj svijeta”.

Predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem rekla je da je štrajk stavio obrazovanje u fokus. ”Do ovog štrajka minimalno se govorilo o problemima u obrazovanju”, rekla je Sanja Šprem i dodala da je ovaj štrajk nosila solidarnost. ”Imali smo zajedništvo sa svakim građaninom”, zaključila je.

”Nismo prodali nenastavno osoblje”

Šprem se osvrnula i na optužbe dijela javnosti da su sindikati izdali nenastavno osoblje koje je sudjelovalo u štrajku. ”Nenastavno osoblje dvostruko je zaštićeno. Ni jedna vlada neće se usuditi smanjiti koeficijente nastavnicima. Nenastavno je osoblje u drugoj poziciji”, rekla je.

”Bit ću iskrena. Nenastavnog osoblja ima 11.002. Taj sindikat ne može imati 15.000 članova jer bi po toj logici bio drugi najveći sindikat. Moje je pitanje gdje je taj sindikat i koliko su minuta štrajkali u ovih 36 dana? A sad ta želja za lovom, za osjetljivo nenastavno osoblje, želja sa smjenom predsjednice SHU-a, govori mržnje, to nisu rezultati koji su zaslužili čelnici sindikata”, smatra Šprem.

”Što se tiče sindikata Preporod, riječi čelnika tog sindikata govore više o njemu nego o nama”, poručila je.

Šprem dodaje da nisu ”prodali nenastavno osoblje”. ”Jasno je bilo da je zaostajanje plaća kroz koeficijent bilo najviše kod računovođa i tajnika. Zato su oni sada dobili više i od učitelja. Nismo razdvajali niti se borili samo za učitelje, nego smo se borili za sve. Da smo rekli da naša spremačica ima isto koliko i ona u nekom drugom području javnog sektora, ali smo svima omogućili povećanje”, ističe Sanja Šprem.

Tagovi | dodaci na plaću | koeficijenti | štrajk