N1, 5.4.2022. – Ribić: Jedanaest sindikata spremno je za štrajk

06.04.2022. u 14:42 Novosti

Gostujući u N1 Studiju uživo, Vilim Ribić je potvrdio da su sindikati spremni za štrajk, ali da čekaju odgovor iz Vlade na njihove zahtjeve.

“Zeleno svjetlo za štrajk dalo je jedanaest sindikata, odvojeno jedan od drugih, na tijelima sindikata, svi jednoglasno, što je jako rijetko. Čeka se petak kada bi Vlada trebala konačno odgovoriti hoće li prihvatiti zahtjev sindikata ili ćemo morati postepeno krenuti u određene industrijske akcije”, rekao je Vilim Ribić.

Dodao je da se tu radi o 180 tisuća radnika javnih službi, ali da nije isključeno da će im se možda priključiti i državne službe.

“To su zdravstvo, školstvo, socijalna skrb, kultura, Zavodi za zdravstveno i mirovinsko osiguranje i tome slično”, rekao je.

Na pitanje znači li to paralizu države, odgovorio je:

“Vidjet ćemo hoćemo li ići. Ovo je najava, dato je zeleno svjetlo. Vjerojatno će se provoditi referendumi među članovima. Naš štrajk u javnim službama je teško provodiv u onom smislu udarnog pritiska, ali ima jak maifestacijski efekt.”

Upitan što je crta ispod koje neće ići, rekao je:

“Tražimo 4 posto u travnju, 2 posto 1. srpnja i 2 posto 1.studenog, a Vlada nudi samo 2 posto u travnju. To nije škrtost, to je ideologija. Novaca ima. Inflacija je oko 6 posto, ona povećava punjenje proračuna. Mi znamo da novaca ima.”

Rekao je da premijer Andrej Plenković nije u pregovorima, ali da je razgovarao s njim jučer na Gospodarsko-socijalnom vijeću.

“Priča o uhljebima može biti po raznim portalima koji su i sami privatni poduzetnici pa zainteresirani za što manje poreze i javnu potrošnju. Ti ljudi nisu uhljebi, oni su ljudi koji su spasili mnoge građane, društvo i državu. Najmanje što zaslužuju je da im se ne ruši kupovna moć”, rekao je Ribić, dodajući da je Plenkovićeva reakcija bila razumna.

“On je otvorio mogućnost da se pronađe kompromis. On je uvijek korektan i tolerantan prema nama”, kazao je.

Tagovi | iseljavanje | N1 | povećanje plaća | pregovori o plaćama