Matica hrvatskih sindikata započinje svoj četvrti EU projekt

19.02.2025. u 12:46 Novosti

Svečana dodjela i potpisivanje ugovora za projekte iz Poziva “Jačanje kapaciteta socijalnih partnera – faza I” koji se financira sredstvima iz Europskog socijalnog fonda plus, održana je u sklopu konferencije „Promocija socijalnog partnerstva i jačanje socijalnog dijaloga“, u organizaciji Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike u Zadru 18. veljače 2025.

Dodijeljeno je ukupno 27 ugovora; 26 sindikatima i jedan Hrvatskoj udruzi poslodavaca u ukupnoj vrijednosti 9.197.550,64 eura, od kojih bespovratna sredstva iznose 9.194.823,03 eura. Provedbom navedenih ugovora više od 2 tisuće zaposlenika, sindikalnih povjerenika i volontera kod socijalnih partnera će završiti osposobljavanje i sudjelovati u aktivnostima umrežavanja. Ugovore su korisnicima uručili državni tajnik Ivan Vidiš i ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Ante Lončar.

Matici hrvatskih sindikata s partnerom Sindikatom hrvatskih učitelja dodijeljen je ugovor za dvogodišnji projekt “Sindikat 4.0 – digitalnom edukacijom do snažnijih radnika” u sklopu kojeg će biti održane radionice i edukacije za zaposlenike i čelništva te povjerenike Matičinih sindikata na teme medijacije, odnosa s javnošću, kolektivnog pregovaranja, zaštite na radu, TKU-a, granskih kolektivnih ugovora…

Uz Maticu ugovore su dobili i Matičini sindikati za svoje projekte i to Sindikat zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi Hrvatske s partnerom Sindikatom zaposlenih u zdravstvu Hrvatske za projekt “Jačanje kapaciteta socijalnih partnera u području socijalne skrbi” te Sindikat radnika u predškolskom odgoju i obrazovanju Hrvatske s partnerom Hrvatskim sindikatom djelatnika u kulturi za projekt “Promicanje socijalnog dijaloga i osnaživanje Sindikata za nove izazove”.

Konferencija je održana u hotelu Kolovare i okupila je najvažnije domaće predstavnike tržišta rada i sindikata. Odaslane su poruke da su socijalni dijalog i socijalno partnerstvo u temeljima europskog socijalno-tržišnog gospodarstva te predstavljaju temelj izgradnje demokratskog društva. Postizanje dogovora između interesa radnika i poslodavaca, kao i predstavnika Vlade o temama zajedničkog interesa u području gospodarske i socijalne politike ključ su učinkovitog funkcioniranja tržišta rada i razvoja društva.

U svrhu ostvarenja ciljeva ESF+, pravedne socijalne zaštite, izgradnje otporne radne snage, uključivih i povezanih društava, kao i načela Europskog stupa socijalnih prava, nužan je nastavak ulaganja u jačanje kapaciteta socijalnih partnera u obliku osposobljavanja, umrežavanja, ali i unapređenja postojećih i razvoja novih usluga namijenjenih članstvu.

Održana je i panel rasprava na temu sektorskog socijalnog dijaloga, a državni tajnik Ivan Vidiš održao je prezentaciju o dosadašnjim ulaganjima iz EU fondova u socijalni dijalog, trenutačnim pozivima, kao i budućim pozivima sufinanciranim ESF+ sredstvima, namijenjenim jačanju kapaciteta socijalnih partnera te promociji kolektivnog pregovaranja i socijalnog dijaloga.

Uvodni govor održala je predsjednica Matice Sanja Šprem kao dopredsjednica Gospodarsko-socijalnog vijeća te je istaknula važnost razlikovanja člana i nečlana sindikata. “Zalažemo se da poslodavci shvate u kolikom im je zapravo interesu da nas podrže. Mi smo vrlo jasni. Nisu diskriminirani ne članovi sindikata, već oni koju su u njih uključeni. Oni za svoj rad moraju imati svoje benefite. Ne možemo dozvoliti da ignoriramo ono što je najvažnije, a to su članovi sindikata, jer bez njih nema niti usvajanja ciljeva koje si je politika zacrtala. Vlada RH obvezala se do kraja 2027. godine povećati gustoću sindikalnog organiziranja i povećati broj članova i zaposlenika obuhvaćenih kolektivnim ugovorima, te poticati socijalno partnerstvo. Upravo je ova godina krajnje vrijeme da se uspijemo dogovoriti o ovim pitanjima istaknula je Šprem.