Esther Lynch nova je glavna tajnica ETUC-a

12.12.2022. u 17:27 Novosti

Na izbornoj skupštini Izvršnog odbora Europske konfederacije sindikata (ETUC), održanoj 6. prosinca 2022., za novu glavnu tajnicu ETUC-a izabrana je Esther Lynch.

Do ovih izbora nosila je funkciju zamjenice glavnog tajnika kroz koju je osigurala zaštitu za radnike od karcinoma povezanih s radom, uspješno se zalagala za postizanje poboljšanih direktiva o transparentnosti plaća prema spolu i primjerene minimalne plaće te osigurala obvezu poslodavaca da pregovaraju o direktivi o pravu na isključenje.

Kao glavna tajnica borit će se za sprječavanje još jednog izgubljenog desetljeća pod mjerama štednje i umjesto toga zalagati se za politike koje Europu stavljaju na stranu radnih ljudi, uključujući:

• postizanje poštene plaće i ukidanje ekonomske nepravde kroz europsku inicijativu za promicanje prednosti kolektivnog pregovaranja,
  • osiguranje jednake plaće za rad jednake vrijednosti kako bi se okončalo podcjenjivanje rada koji uglavnom obavljaju žene,
  • ponovno uspostavljanje sigurnosti u zapošljavanju i zaustavljanje širenja lažnog samozapošljavanja i drugih ‘novih’ radnih aranžmana koji potkopavaju teško izborena prava,
  • nova prava za radnike i sindikate da predviđaju i upravljaju promjenama na radnom mjestu te pravednu tranziciju uz istinsku zaštitu za radnike i regije na koje utječe prijelaz na niskougljično gospodarstvo.

Čestitamo gospođi Lynch na izboru te joj želimo uspjeh u ostvarenju svega zacrtanoga za poboljšanje položaja radnica i radnika!

Tagovi | Esther Lynch | ETUC | Glavna tajnica