Europa se bori. Tamo razumiju zašto je to važno.

07.10.2015. u 13:59 Novosti

80.000 ljudi maršira ulicama Brisela protiv mjera štednje

Desetci tisuća demonstranata izašli su na ulice Brisela 7. listopada 2015. kako bi izrazili nezadovoljstvo politikama Belgijske vlade premijera Charlesa Michela. U nacionalnim demonstracijama sindikati su prosvjedovali protiv mjera štednje te su zahtijevali povrat kupovne moći radnika, veći prijenos poreznih opterećenja na osobe sa velikom imovinom i prihodima od ulaganja te donošenje plana zapošljavanja posebno prilagođenog ranjivim skupinama. Brisel je u vrijeme prosvjeda stao; ulice su bile blokirane, škole nisu radile jer su učitelji bili na prosvjedu, pošta, javne službe i bolnice pružale su minimalne usluge. Javni promet u cijeloj zemlji funkcionirao je djelomično. Prosvjednici su najavili kako su ove demonstracije samo početak serije demonstracija koje će se održavati sve do Božića. Belgija živi demokraciju i ne boji se to pokazati.

Mjere štednje natjerale na ulice i Engleze

Diljem Europe građani se bune protiv mjera štednje, koje su se pokazale potpuno krivim načinom oporavka od ekonomske krize na što je upozoravala i Matica hrvatskih sindikata. Austerity – mjere rezanja, u Hrvatskoj krivo prevedene kao mjere štednje, nisu dovele do željenog gospodarskog rasta, a pritom se smanjivanjem primanja znatno pogoršao standard i kupovna moć građana čime je dalje zaustavljeno gospodarstvo. Iako mjere rezanja nisu polučile uspjeha niti u ostatku Europe, što su istaknuli i stručnjaci MMF-a, vlasti nekih zemalja ne odustaju od njih. Takva je i engleska, konzervativna Vlada Davida Camerona protiv koje su 4. listopada 2015. održane demonstracije. Prosvjed je održan u organizaciji udruge „The People’s Assembly Against Austerity“ u Manchesteru povodom godišnje konferencije vladajuće Konzervativne stranke. Na ulice je izašlo preko 60.000 ljudi te je prosvjed bio usmjeren protiv Vladinih socijalnih rezova, politike štednje, reformi u sustavu javnog zdravstva i zakona o pravu na štrajk koji je u pripremi, a kojim bi se ograničilo pravo sindikata da organizira zakonit štrajk. Slični prosvjedi protiv mjera štednja ranije ove godine održani su u Londonu, Glasgowu, Helsinkiju, Ateni i brojnim drugim gradovima. Građani jasno iskazuju svoje nezadovoljstvo ograničavanjem njihovih prava te nemogućnost življenja pod mjerama rezanja stoga je vrijeme za napuštanje ovih pogrešnih politika. Narod je glasan, a mi se samo možemo pitati kada će ga vlasti, uključujući i hrvatsku, konačno čuti.

Zaposlenici Air Francea prekinuli sastanak uprave tvrtke nakon najave otpuštanja

Aviokompanija Air France najavila je otpuštanje 2900 zaposlenika nakon što se nije uspjela dogovoriti s pilotima oko radnih uvjeta. Air France je od pilota tražio povećanje radnih satih bez povećanja primanja kako bi se eliminirali gubici u tvrtki koji su počeli 2011. godine. Protiv ovih mjera zaposlenici su organizirali prosvjed koji je eskalirao 5. listopada kada su bijesni prosvjednici provalili u urede uprave prilikom iznošenja plana restrukturiranja unutar kojeg je najavljeno masovno otpuštanje. Francuzi pokazuju kako nisu izgubili žar revolucije.

Pogledajte cijelu fotogaleriju prosvjeda u Air Franceu objavljenu na Jutarnjem listu.

Tagovi | prosvjedi