25. studenog – Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

25.11.2024. u 11:14 Novosti

Europski zakoni ne prate nove i rastuće prijetnje ženama na radnom mjestu, pokazuje novo ETUC-ovo izvješće na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama koji se obilježava svake godine 25. studenog.

Povećana digitalizacija i nesigurnost pridonijeli su rastućoj plimi rodno uvjetovanog nasilja na poslu. Analiza zakonskih okvira pokazuje da postojeće europske i nacionalne zakone o rodno uvjetovanom nasilju na poslu tek treba prilagoditi kako bi odgovorili na nedavna događanja.

Zbog toga je ETUC pisao predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen kako bi je pozvao da iznese novu direktivu o rodno uvjetovanom nasilju na poslu, podupirući sindikate u kolektivnom pregovaranju za sigurna radna mjesta.

Izvješće Europske konfederacije sindikata (ETUC), ‘Sigurno kod kuće, sigurno na poslu, sigurno na internetu’, pokazalo je:

– S porastom rada na daljinu i rada na daljinu, kao i ekonomske ovisnosti, nasilje u obitelji postalo je više nego ikada problem na radnom mjestu. “Prethodno smo podizali svijest o negativnom utjecaju obiteljskog nasilja na zapošljavanje žrtava. Međutim, ovo se pitanje trenutno ne smatra problemom na radnom mjestu.” – Hege Herø, YS, Norveška.

– Sindikati su prijavili porast nasilja nad radnicama od strane ne-suradnika. “Posljednjih godina primjećujemo povećano nasilje treće strane usmjereno na žene, posebno u sektorima na prvoj liniji kao što su sektor zdravstva i socijalne skrbi, maloprodaja i ugostiteljski sektor. Nema dovoljno radnika za obavljanje posla pa nestrpljivi pacijenti i klijenti postaju zlostavljači.” – Irena Štamfelj, ZSSS, Slovenija

– Digitalizacija radnih okruženja plodno je okruženje za kibernetičko nasilje, uključujući kibernetičko uznemiravanje, povredu privatnosti i predrasude temeljene na spolu kroz oslanjanje na AI. „Rad na daljinu i digitalizacija čimbenici su uključeni u internetsko nasilje. Slanje seksualno eksplicitnih videa i poruka glavne su metode koje koriste počinitelji.” – Raquel Gómez Merayo, CCOO, Španjolska.

Direktiva o borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, usvojena ranije ove godine, previdjela je nasilje s kojim se žene suočavaju u svijetu rada. To je unatoč činjenici da je 16% žena u EU izjavilo da se najteže nasilje od strane nepartnera dogodilo na poslu, prema Agenciji EU za temeljna prava.

Istraživanje ETUC-a također je pokazalo da 72% sindikata u 15 država članica također kaže da zakoni njihove zemlje za borbu protiv nasilja i uznemiravanja u svijetu rada nisu dovoljno jaki.

Zamjenica glavne tajnice ETUC-a Isabelle Schömann rekla je:

“Nedavne promjene u svijetu rada znače da se žene sve više suočavaju s fizičkim nasiljem ili uznemiravanjem na internetu. Rad od kuće povećao je nasilje u obitelji, žene se suočavaju sa sve više zlostavljanja na prvoj liniji nedovoljno financiranih javnih usluga, a digitalizacija je dovela do rastućeg internetskog uznemiravanja. Nažalost, političari nisu uspjeli osigurati da naši zakoni budu u skladu s novim prijetnjama s kojima se suočavaju žene na poslu. Nedavna direktiva EU-a o borbi protiv nasilja nad ženama nažalost nije donijela konkretne mjere da radna mjesta budu sigurnija za radnice. Zato, na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, pozivam predsjednicu EK von der Leyen da iznese novu direktivu posvećenu borbi protiv nasilja nad ženama na poslu. Danas ćemo čuti oštre riječi političara iz svih stranaka. Ali mi ćemo im suditi po njihovim djelima, a ne po riječima.”

Izvješće: Sigurno na poslu, sigurno kod kuće, sigurno na internetu: Rješavanje rodno uvjetovanog nasilja i uznemiravanja u svijetu rada koji se mijenja i Vodič za sindikate za eliminaciju nasilja nad ženama u svijetu rada dostupni su za preuzimanje na engleskom jeziku.

Više o obilježavanju Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, kako ga regulira hrvatsko zakonodavstvo i kome se nasilje može prijaviti pročitajte na stranici Ministarstva unutarnjih poslova.

Vrijeme je za 0 posto tolerncije na nasije na ženama!

ETUC Violontometre (A4, Print)


Tagovi | ETUC | nasilje na radnom mjestu | nasilje nad ženama