Sindikalne središnjice podržale mirovnu inicijativu Glavnog tajnika UN-a

05.05.2020. u 09:45 Novosti

Tri sindikalne središnjice zajednički podržavanju mirovnu inicijativu Glavnog tajnika UN-a Antónia Guterresa za trenutni prekid vatre i uspostavu primirja u cijelom svijetu:

MATICA HRVATSKIH SINDIKATA

NEZAVISNI HRVATSKI SINDIKATI

SAVEZ SAMOSTALNIH SINDIKATA HRVATSKE

PODRŠKA INICIJATIVI GLAVNOG TAJNIKA UN-a ANTÓNIA GUTERRESA ZA TRENUTNI PREKID VATRE I USPOSTAVU PRIMIRJA U CIJELOM SVIJETU

U današnjem svijetu neizvjesnosti u kojem skoro da i nema države koja je ostala imuna na pandemiju bolesti COVID-19, jedina borba koja bi se trebala održavati je zajednička borba svih ljudi protiv ovog opakog virusa. Pandemija je donijela duboke društvene, gospodarske i političke posljedice koje će se osjećati još godinama. Poput rata odnijela je mnoge živote, ožalostila brojne obitelji, odnijela brojna radna mjesta i poslove i radi toga u nekim krajevima svijeta donijela još veće siromaštvo i glad. Posebno su pogođena područja zahvaćena oružanim sukobima, migracijama, ekonomskom krizom i klimatskim promjenama. To su područja u kojima je propao zdravstveni sustav. Virus ne bira strane, njegove žrtve mogu biti svi, a posebice se brzo može proširiti unutar izbjegličkih kampova najčešće uspostavljenih u obliku šatorskih naselja sa nikakvim higijenskim uvjetima. Ljudi pogođeni ratom sada su dvostruko ranjiviji te je potrebno spriječiti dovođenje još većeg broja osoba u situaciju u kojoj im životima prijete i smrtonosni virus i ratna razaranja. Stoga je nužno zaustaviti oružane sukobe koji se događaju lokalno, ali donose posljedice globalnih razmjera. Uspostavom primirja otvorili bi se i koridori kojima bi u zaraćena područja stigli hrana i medicinske potrepštine nužne za olakšanje posljedica i sprečavanje širenja koronavirusa.

Upozoravajući kako je pandemija COVIDa-19 dodatno pogodila sve ljude pogođene ratom i prijeti  pandemijom gladi, Glavni tajnik UN-a uputio je svijetu apel za globalno primirje.

Imajući sve ovo u vidu, tri sindikalne središnjice; Matica hrvatskih sindikata, Nezavisni hrvatski sindikati i Savez samostalnih sindikata hrvatske daju potporu inicijativi glavnog tajnika UN-a Antónia Guterresa za trenutni prekid vatre i uspostavu primirja u cijelom svijetu.

Nadamo se kako će njegove riječi nošene i potporom Pape Franje, sve većeg broja država članica UN-a, državnih aktera, sindikata, mreža i organizacija civilnog društva te milijuna pojedinaca koji potpisuju ovu mirovnu peticiju diljem svijeta, doprijeti do ušiju zaraćenih strana kako bi sada i za svagda zaustavili besmisao rata.

U Zagrebu, 4. svibnja 2020.

Za MHS Vilim Ribić, predsjednik,v.r.

Za NHS Krešimir Sever, predsjednik,v.r.

Za SSSH Mladen Novosel, predsjednik, v.r.

Tagovi | Glavni tajnik UN-a | globalno primirje | sindikalne središnjice