Tribina: Problemi SOR-a na primjerima sektora graditeljstva, arhitekture i geodezije

05.06.2017. u 10:19 Novosti

Inicijativa Vrijedim više poziva vas na tribinu Gradimo li na dobrim temeljima? – Problemi SOR-a na primjerima sektora graditeljstva, arhitekture i geodezije

četvrtak, 8. lipnja 2017.
18:00 do 20:00 sati

Zagreb, Matica hrvatskih sindikata

Ulica Florijana Andrašeca 18a, 1. kat

Stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa (SOR) izvorno je zamišljeno kao privremena mjera, koja bi mladima u vremenu krize olakšala ulazak u svijet rada, omogućujući im da steknu praktična znanja koja još uvijek nedostaju u obrazovnim programima. No uslijed opsega korištenja ove mjere, ona je velikom dijelu mladih postala jedini način ulaska u svijet rada, pa je danas teško pronaći oglas za radno mjesto koje ne zahtijeva prethodno radno iskustvo, a nije SOR. SOR je tako posve istisnuo pripravništvo, te umjesto da pomogne teže zapošljivim mladim osobama, od svih mladih stvorio novu ranjivu skupinu na tržištu rada, koja nema izbora nego raditi za naknadu u razini minimalne plaće, te pritom još bez zasnivanja radnog odnosa i bez radnih prava koja iz njega proizlaze.

Štetnih učinaka stručnog osposobljavanja, i poremećaja na tržištu rada koje on uzrokuje, nisu pošteđeni ni sektori graditeljstva, arhitekture i geodezije. Tako, primjerice, posljednjih godina mladi magistri inženjeri građevinarstva vrlo rijetko sklapaju ugovore o radu, a zamijećeni su čak i oglasi za radno mjesto voditelja gradilišta – koji će biti na stručnom osposobljavanju. Mnogi korisnici mjere nezadovoljni su njome, i to uglavnom zbog niskih primanja, nemogućnosti napredovanja, organičenom stjecanju iskustva, te radu na poslovima koji nisu vezani uz struku. Na tribini će biti predstavljeno istraživanje o položaju visokoobrazovanih mladih ljudi u građevinarstvu, koje su proveli Mislav Stepinac i Saša Ahac s Građevinskog fakulteta, a o položaju mladih na tržištu rada u sektorima graditeljstva, arhitekture i geodezije, te o učinku SOR-a u ovim sektorima, raspravljat će stručnjaci, predstavnici sindikata i poslodavaca u graditeljstvu, te mlade osobe koje su same iskusile SOR.

Inicijativa Vrijedim više, koju su pokrenuli Savez samostalnih sindikata Hrvatske, Matica Hrvatskih sindikata i Mreža mladih Hrvatske, zalaže se za povratak dostojanstva radu mladih, prije svega kroz ukidanje stručnog osposobljavanja i povratak pripravništva.

Program:

18:00       Otvaranje i predstavljanje sudionika tribine

18:10        Predstavljanje istraživanja o položaju visokoobrazovanih mladih ljudi u građevinarstvu,

• dr. sc. Mislav Stepinac, dipl. ing. grad., Građevinski fakultet

18:20       Rasprava

• Domagoj Ferdebar, mag. oec., Sindikat graditeljstva Hrvatske
  • doc. dr. sc. Saša Ahac, dipl. ing. grad., Građevinski fakultet
  • Ana Oršolić, mag. arh., trenutno na SOR-u
  • Jasmina Trupković, mag. geod., odradila SOR
  • Darko Jambreković, dipl. iur., HUP-Udruge poslodavaca graditeljstva
  • Moderator: Darko Šeperić, Savez samostalnih sindikata Hrvatske

19:45       Zaključci i zatvaranje tribine