Priopćenje: Čudne preporuke hrvatske vlade hrvatskoj vladi putem MMF-a

23.01.2018. u 15:07 Novosti

Izvršni direktori MMF-a uputili su prošli tjedan preporuke Vladi Republike Hrvatske. Preporučuju da se Vlada odupre pritiscima za povećanje plaća u javnom sektoru i daljnjem rastu veteranskih prava.

Primjećujemo sljedeće. Visoki činovnici MMF-a u isti rang stavljaju veteranska prava i plaće radnika. Za MMF isto su hipertrofirane naknade za prošle zasluge i troškovi rada koji doprinose. budućnosti zemlje, rastu bogatstva i kvalitetnijem životu naših građana.

Činovnici MMF-a nisu se usudili kritizirati astronomski rast veteranskih prava, koja predstavljaju trajno rastući fiskalni teret za javne financije i licemjerno upozoravaju da to ne treba dalje raditi, kao da veterani upravo razapinju nove šatore i kao da nisu dobili sve što su tražili.

Znamo već odavno da MMF-a osjeća da ne smije domicilnim vladama zamjerati financiranje troškova za njihovo održavanje na vlasti pa su tu vrlo oprezni i obzirni, ali mogu bezobzirno savjetovati da se rad stotina tisuća radnih ljudi dodatno obezvrjeđuje nakon osam godina smanjivanja i zamrzavanja tih plaća, mrcvarenja ljudi i njihovih sudbina, rušenja cijene rada u cijeloj zemlji i masovnog iseljavanja.

Iseljavanje iz zemlje MMF-u nije tema. Njima je to normalno i u skladu s njihovim kalupom o slobodnom kretanju radne snage. Demografska katastrofa također nije tema.

Problem nije u tome što to MMF-u nisu teme, već što to hrvatskoj Vladi nisu najvažnije teme. Problem je u tome što hrvatska Vlada ima druge ciljeve. MMF je na slične probleme manjih država već navikao, slične recepte davali su i drugima pa je Latvija ostala bez 18 % svog stanovništva. Problem je u tome što hrvatska Vlada nema odgovor na pitanje tko će u dugom roku zemlju podići jer zemlja ostaje bez najkvalitetnije radne snage.

MMF daje preporuke koje probleme iseljavanja, rasta i demografije možda mogu riješiti u dugom roku. Do tada će se Hrvatska isprazniti.

Njihove upute neki tretiraju kao sveto pismo, međutim, one po javnom priznanju samog MMF-a nisu bile uspješne. Nekoliko je njihovih izjava u kojima su otvoreno priznali svoje pogreške u drugim zemljama (primjerice, savjeti o brzoj privatizaciji u tranziciji, savjeti u Azijskoj krizi, savjeti o kontrakcijskim i austerity politikama u vrijeme krize, savjeti po pitanju grčke situacije).

Savjetovati Hrvatskoj Vladi da ne podiže plaće u javnim službama potpuno je suprotno mišljenju niza međunarodnih institucija, od Europske centralne banke, OECD, ILO-a, UNCTAD-a…, a da paradoks bude veći, i sam MMF je nedavno izdao priopćenje u kojem upozorava na nužnost rasta plaća u Europi.

Kako je moguće da MMF ulazi u takve nedosljednosti? Kako MMF zapravo funkcionira?

Izvršni direktori navodno su zasjedali i raspravljali o Hrvatskoj. Teško je reći je li ta rasprava trajala 5 minuta ili 7. Međutim, nije teško primijetiti da oni nisu istraživali stvarno stanje u Republici Hrvatskoj već su temeljem podataka i preporuka iz hrvatskih izvora napravili preporuke istim tim našim izvorima u okviru svojih konvencionalnih kalupa i doktrina. Uvjerili smo se da činovničko otaljavanje posla u radu MMF-a nije puno manje prisutno nego u hrvatskoj državnoj upravi.

MMF valja podijeliti na birokratski i istraživački dio. Dok u istraživačkom dijelu izbacuju najkvalitetnije rezultate, relevantne na svjetskoj razini, dotle, birokratski dio ne slijedi uopće istraživački dio već slijedi politiku MMF-a koju određuju vlade članice MMF-a. U jednom razgovoru s delegacijom MMF-a (činovnicima) naši su ih sindikati upitali zašto vi nama savjetujete mjere koje su sasvim suprotne ishodima istraživanja vaših najboljih istraživača. Odgovor je bio da je MMF prvenstveno politička institucija, a ne istraživačka, i da oni slijede politike i dogovore zemalja članica. Vlade također ne vode puno računa o istraživačkim preporukama, već vode računa o ekonomskim interesima onih koji su ih doveli na vlast. Da ne bi bilo zabune, to počesto nisu birači, već financijski, medijski i industrijski moguli.

Tako birokratski dio MMF-a preporučuje zemljama najčešće ono što vladajuće garniture priželjkuju da im treba preporučiti, ali samo pod uvjetom da se to uklapa u doktrinarna polazišta MMF-a.
Dakle, preko MMF-a, Dalić, Marić i Vujčić i plejada njihovih sljedbenika dali su savjete hrvatskoj Vladi da radi ono što već svi znamo da oni misle raditi, a što se sasvim uklapa u neoliberalne poučke visokih MMF-ovih činovnika.

U Zagrebu, 21. siječnja 2018. godine

Vilim Ribić,